RAMAZAN ESPRİLERİ

rapor

Rivayete göre, Kastamonu iline bağlı Bozkurt ilçesi ahalisi, hasat zamanına rastlayan oruç günlerinin başka bir zamana alınmasını ilçe müftüsünden rica ederler. Müftü, düşünür- taşınır ve fetvayı verir. Verdiği fetvayı da yazılı hale getirip binanın kapısına asar. BUNDAN BÖYLE BOZKURT İLÇE AHALİSİ ORUCU ŞUBAT AYINDA TUTACAK.

Fetvadan kısa sürede haberdar olan Diyanet İşleri Başkanlığı müftüyü telle görevden alır.

Bu hadiseyi, sevgili ağabeyim Hasan Basri Coşkun’dan dinlemiştim.

Ben de bugün hemşehrim ve aile hekimim Kamuran Dil’i ziyaret ederek, oruç tutmaya elverişli olup olmadığımı sordum. Tetkik ve muayeneden sonra aşağıda suretini yayınladığım raporu verdi.

İlim ve ilim adamlarına teslim olmaktan başka çare var mı?

NOT: Biz yüzü asık Müslümanlardan değiliz. Biz, güleriz- paylaşırız. Gerektiğinde inanç değerlerimiz için de hayatımızı ortaya koymaktan çekinmeyiz.

RAPORUN AYNISI:

KİŞİNİN YAPILAN MUAYENESİNDE AÇLIĞA VE SUSUZLUĞA UZUN SÜRE ( ÖZELLİKLE SICAKTA) DAYANAMAYACAĞI TESPİT EDİLMİŞ OLUP YAZIN UZUN GÜNLERDE ORUÇ TUTMASINDA SAKINCA VARDIR. SİGARASIZLIKTAN VE ÇAYSIZLIKTAN DOLAYI YAZ ORUÇLARINI DAHA KISA OLAN GÜNLERDE TUTMASI KANAATİME GÖRE UYGUNDUR. DR. İMZA TARİH

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>