Harika bir karne Hikayesi ve birkaç uyarı

resmim

Harika bir karne Hikayesi ve birkaç uyarı

Karadenizli aniden parlar ve ne yapacağını kestirmek mümkün olmaz. Bu olumsuz özellik Karadenizlinin benliğinin küçük bir cüzü sadece. Kişiliğe esas damgasını vuran ikili ise mizah ve şakadır.

Aniden parlamanın bir sınırı olsa da mizah ve şakanın ne alt ne üst limiti vardır. Mizah veya şakadan ucunda ölüm bile olsa sakınılmaz.

**

Anlatacağım olay yazıldığı gibi yaşanmış bir hadise.

Yakın akrabam Hacı Mehmet Amca kırıklarla dolu karneyi uzun uzun inceledikten sonra oğlunu şöyle azarlar:

Türkçe zayif, olsun. Biz Lazuk.

Matematik zayif, kafan çalişmayu. Temam.

Din dersi zayif, olsun, piz halk partiliyuk.

Muzik ne p.k yemeye zayif.

 

Harika bir mizah. “Dindersi zayif, olsun, biz halk partiliyuk” cümlesinde hem toplumsal algıya hem de CHP’nin din anlayışına isabetli bir vuruş var. Çünkü Mehmet Amca dini bütün bir adam üstelik hacı.

Mehmet Amca, CHP’ye göndermede bulunuyor “dine neden bu kadar uzak duruyorsunuz” derken topluma da CHP’lileri din dışılıkla suçluyorsunuz ama “ben Müslüman bir adamım” diyor.

Mehmet Amca, farkında veya değil ama çoklu zeka kavramına da vurgu yapmış.

**

 

Karneler yarın verilecek ama öğrenci ve veliler için sürpriz yok. İnternet sağ olsun.

Bazı öğretmenler babacan davranır ve okul hayatını öğrenciler için daha katlanılır hale getirirken bazıları (sayıları az da olsa) komplekslerini tatmin edecekler. Notu dirhem dirhem vermek sanıldığının aksine öğrenciyi çalışmaya yönlendirmiyor. Genellikle sınırda gezinen öğrencilerin çoğunu kıt notlar yüzünden kaybediyoruz. Babacan davranmak sadece sınırdakileri değil başarı ümidi zayıf çocukları bile sınıfa kazandırmak için çoğu zaman yeterli olabiliyor.

Unutmamamız gereken en önemli husus çocukların da birer birey oldukları gerçeğidir.

Sert ve sıkı öğretmenler acaba bir zamanlar öğrenci olduklarını hatırlıyorlar mı?

Dahası, varlıklarına sadece kendi çabalarıyla yani yardımsız mı sahip oldukları bir başka can alıcı soru.  

Öğretmen, maç idare eden veya yargılayan değil, öğrencisini seven, onunla aynı havayı teneffüs eden ve kalbe girmeyi hak eden kişi olmalıdır.

İyi tatiller.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı