SURİYE’DE TUHAF GELİŞMELER

celalettin yavuz

Prof. Dr. Celalettin Yavuz

Suriye’de bu yıl içerisinde aslında suların durulması gerekirdi. Ama ‘gizli’ eller bunu engelliyor. Gizli eller denilince de akla ilk gelenler ABD ve Rusya! İkisi uzlaşamayınca da Suriye’nin geleceğindeki belirsizlik artarken, sığınmacıların sıkıntıları artarken umutları da sönükleşiyor. Buradan da anlaşılacağı üzere Suriyelilerin geleceği ABD ve Rusya için pek de önemli değil. Onlar kendi milli çıkarlarının peşindeler. İşte bu çıkar hesapları yüzünden Suriye’de beklenen istikrar yerine tuhaf gelişmeler yaşanıyor!

Son iki hafta içerisinde önce NATO zirvesine katılan ve burada başta Almanya ve Fransa olmak üzere, NATO’nun Avrupa (hatta AB) kanadının devlet adamlarını kızdıran ABD Başkanı Trump, zirve sonrası İngiltere’ye ilk ziyaretini yaptı. Bu ziyareti Kraliçeye karşı protokol gaflarıyla tamamlayan Trump, hemen ardından ayağının tozuyla Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de Rusya Devlet Başkanı Putin’le bir araya geldi.

İlginçtir ki, dünyada neredeyse İsrail dışında tüm ‘doğal’ ve ‘eski’ müttefikleriyle çatışan Trump, Rus Lideri ile ballı börekli bir toplantı yaptı. Rusya’ya mavi boncuk dağıtırken de kendi ülkesi ABD’nin istihbarat birimlerine yüklendi. Bu yüklenme o kadar ağır olacak ki, ABD Kongresi’nde kendi partisi Cumhuriyetçilerin bile sert eleştirilerine maruz kaldı.

‘Trump bu, ne yapsa yeridir!’ demek isteyenler çok olabilir. Ama koltuğuna oturduğundan beri Amerikan ekonomisindeki düzelme arttıkça, ABD’de sevenleri de artmaya başladı. Bizim sevip sevmememiz önemli değil yani! Üstelik Putin’le de iyi anlaşıyor olmalı. Bu sebepledir ki ‘Suriye’nin geleceği’ üzerinde epeyce müzakere etmişler. Acaba ne düşünüyorlar?

Trump bu şekilde hareket ederken İsrail de boş durmadı. Bir taraftan Batı Şeria’yı ve Gazze Şeridi’ni Filistinlilere dar ederken, diğer taraftan da Rusya ile uzlaşarak Suriye’deki İran ve Hizbullah etkisini kırmak istiyorlar. Bu konuda bizzat İsrail Başbakanı Netanyahu, Putin’le görüştüğü gibi, Trump’ın da Putin’e durumu açması sürpriz sayılamaz.

Ama Putin, İran etkisinin bu aşamada Suriye’de kırılmasına onay verebilir mi? Hele de Suriye’nin geleceğinde Esad’lı veya Esad’sız ama mevcut rejimin devamı halinde, Suriye yönetimi İran’ı dışarıda bırakmaya rıza gösterebilir mi? Bence AB ile Rusya arasındaki önemli ayrışma noktalarından biri ‘Esad’la devam’ edip etmeme ise de, diğer ve en önemlisi de İran’ın elinin kolunun Suriye’den çektirilmesidir…

Yaklaşık iki hafta kadar önce Esad rejimi Ürdün sınırındaki Dera’yı ele geçirdi. Buradaki silahlı muhalifler uzlaşma gereği otobüslerle kenti boşaltarak çoğunluğu İdlib’e intikal olmak üzere bölgeyi terk ettiler. Buna karşılık rejimin başındaki Esad, ‘Savaşın başından beri biz yönetim olarak tüm topraklarımızı teröristlerden temizleme sözü verdik. Ülkemizin her karış toprağını kurtarmak vazifemizdir. Güneyde Guta ve Dera temizlenmesinden sonra hedefimiz İdlib olacak. Yakında ordumuz bu bölgeyi teröristlerin elinden almaya hazırlanıyor!’ diyerek, onları İdlib’te de rahat bırakmayacağının işaretlerini verdi. Yakında İdlib’te bir oldubitti yaşanması sürpriz değil artık. Üstelik bölgede TSK’nin 12 kontrol noktası da var…

Bir diğer ve son gelişme de ABD ve Fransa’nın silah eğitimi de dâhil her türlü desteği verdiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Esad rejimi arasında yaşanıyor. Çoğunluğunu PKK terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’nin oluşturduğu SDG temsilcisi Temmuz 2018’in son haftasında Şam rejimi ile görüştü. Görüşmede Esad’ın 12 maddelik şart koştuğu söyleniyor.

Daha önce birkaç kez Suriye’nin toprak bütünlüğünden söz eden Esad, konu PYD/YPG olunca süngüsünü indiriyor. Bunda her ne kadar Türkiye’ye karşı ‘Düşmanımın düşmanı benim dostumdur!’ diye düşünse de, Rusya’nın baskısının olabileceği de unutulmamalıdır.

Son Söz: Suriye’de Rusya ve ABD artık sazı ele almış, ama henüz kimin orkestra şefi olacağı ve ne çalınacağı belli değil gibi. İkisinin de Suriyeliler ve çevre ülkeler umurlarında değil! Tıpkı soğuk savaş dönemindeki gibi, hasım olsalar bile ‘kazan, kazan’ politikasını yürütüyor gibiler. Bu tuhaflıklar olurken sırtımızda 32 milyara dolara ulaşan sığınmacı yükünü de ipledikleri yok!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı